Zoti jua cofte aty ku i dhemb me teper qe tallen me njerzit e shkrete.

Historia ime në lidhje me diabetin…
U martova dhe Zoti me bëri dhuratën më të bukur… një bebe 5muaj rresht analizat i bëja te
Hygeia duke qenë se mbahej si spitali më i mirë dhe njëkohësisht edhe tek materniteti ri. Çdo gjë normale vetem se pija ujë pafund po pafund.4litra ujë dhe gati 2litra i pija natën. Vizitën e rradhës i them doktorit:
– që pi tmerrsisht shumë uj-
– Skagjë – më tha është shumë mirë. Po doktor un spija as 1gotë më përpara.!!!
ska gjë është sh.mirë më tha. Kisha etje pafund dhe u tmerrova se me iku shikimi fare. Kësaj here i bëra analizat tek komshija ime,V.Dilaveri laburante shum e vjeter. Me merr ne tel-moj ke ngren gje??-jo i thash-po ti je me diabet me thapo hajde ti bëjmë dhe njëherë nesër Te nesermen po prap 350…kisha 3muaj qe analizat me dilnin “mire” te ato fare spitalesh… Shkoj tek gjinekologu e me thote-me kete diabet si veshtire e ke po te shohim cmund te bejme per ty se per femijen pak frike po do marresh insulina e troc-a ke mundesi te ikesh jashte?? Yyyyyy sa kam qare se dhe femija pare dhe asgje sdija dhe frike kisha Brenda javes ikaneitali. aty me ben analiza pafund dhe e vetmja pyetje qe me ka ngelur ne mend eshte-po si te kan lene ne kete grade me femije ne bark???ke mbi 3muaj me mbi 400 dhe femija tjetersohet nga gjith ky sheqer mire qe se ke mbytur Me dhane aparate fisha cdo gje falas madje dhe insulinat falas Me ndihmoi zoti me doktorin me te mire italian e fale ndjekjes se tij cdogje me vajti aq mbare sa as vete se kisha imagjinuar Gjeja me e tmershme…un kisha vite qe spija as nje paracetamol jo me te cpohesha 4here ne dite 28unita ne mengjes drek dark dhe 27 naten .mu duk fundi botes vetem qaja. Ngushellohesha me faktin se kisha ne bark bebin tim dhe duhet te kujdesesha. po te isha ne dyert e shtetit shqiptare do me kishin lene si mos me keq madje do me ishte bere zbori shko ketu vulos atje bej analizat me lek ose dhe po te moa i beje me lek duhet ti fusje neper xhepa zonjave…Te gjitha analizat te gjitha sherbimet falas dhe me nje perkujdesje te jashtzakonshme.aty e kuptova qe ne jemi fundi botes. cdogje fale mjekeve e Zotit shkoi shume mire U ktheva ne Shqiperi gje qe sja fal vetes kurre po kurre. insulinat duhej te shkoje der me der komisjon mbas komisjoni te prisje kur ju tekej te dilnin nga kafet Me leverdi ti blije e te mbaroje pune spo e zgjas me teper po me ndodhi katastrofa e fundit qe ngela shtatzane per here te dyte dhe gafa me e madhe qe linda ketu….mjeku qe me ndiqta me la ne muaj te fundit dhe me tha -ik po pate mundesi se ketu ske shpetim! More qelbesire i thash me more leket per 8muaj me rradhe me the cke ti se cdogje do jet ok e tani me le???? Ketu jane mbledhur gjithe plerat batakcite dhe legenat me te medhenj qe Zoti jua cofte aty ku i dhemb me teper qe tallen me njerzit e shkrete.
Print Friendly, PDF & Email