Une diabeti dhe futbolli.

Sa here shikoj celularin dhe personat qe me marrin e di mire per cfare me duan. Dhe pergjigjia ime dihet, por gjithsesi behet pyetja: A do vish ne kalceto?
Behem gati me shpejtesi, marr rrobat i vendos ne çante dhe tentoj te dal nga shtepia.
Para me del mami me ate pyetjen a morre ndonje gje me vete?

Te them te drejten e urrej si pyetje, se mua dhe kur me bie sheqeri nuk e jap kurre veten ne fushe para te tjereve, por kam kuptuar qe paska dhe me teper se kaq. Kete here u mblodha me shoket qe ndajme te njejten semundje “te embel”. Para syve te mi shoh fytyra te qeshura qe po futeshin ne fushe, por diku ne rrobat e tyre, ne ndonje çante apo xhep dilte aparati ose ndonje ushqim i vogel per ta konsumuar ne raste hipoglicemie.

Dreqin dhe ketu!
Ndoshta ndonjehere dua ta harroj qe kam diabet, por gjithkush e perjeton sipas menyres se tij dhe duhet ta respektojme. Per dike eshte e veshtire, per dike me e lehte te praktikuarit nje sport si futbolli. Jo per faktin se ne kemi diabet, por mendoj se eshte si tek njerzit normal, nese dikush luan shpesh se ka problem, nese dikush ka kohe pa luajtur mund te perballet me me teper lodhje dhe me ndonje situate te paparashikueshme.
Une sa here qe e bej dicka, e bej me besim ne vete dhe pa u ndikuar nga gjendja ime shendetesore, pa u frikesuar nga hipot qe mund te me ndodhin, sepse ne fund te fundit diabeti nje diabetiku mund t’i ulet dhe jashte nje fushe dhe ne tashme i kemi njohurite per t’u perballur me gjendje te tilla. Keshtu qe per mua nuk ka asnje problem. Sporti do force fizike dhe ne mund te bejme si te gjithe te tjeret, ndoshta dhe me shume.
Gjithmone kam ecur me parimin qe piken tende me te dobet, ktheje ne piken me te forte dhe ajo mendoj se me ka bere te mos dorezohem kurre. Jo vetem nje fushe qe nuk me tremb apo ndonje lojtar, por nuk me tremb as bota jashte fushe. Diabeti me ka mesuar te bej gjera qe te tjeret nuk munden dhe qe sigurisht te mos dorezohem kurre. Prandaj asnjehere nuk e shikoj dicka problem, problemi eshte ne mendjen e njerezve. Ndersa kembet, ato mund te ecin, vrapojne dhe te te nxjerrin nga balta, patjeter me nje diabet te mirekontrolluar. Ndeshje te tilla te kujtojne rendesine e te ushtruarit nje aktivitet fizik, ndihmen qe te jep per te mbajtur ne norma glicemite dhe per t’u larguar nga perditshmeria.
Diabeti nuk eshte justifikim per te mos ushtruar sport, duhet te jete motivim.


E.B.
(Anetar i SHFRD)

Print Friendly, PDF & Email