Temat në diabet.al

 1. 10 Gjërat që Njerëzit duhet të Kuptojnë Rreth Diabetit Tip 1, meqenëse të gjithë gabohen me disa fakte
 2. 10 mënyra për t’u ushqyer shëndetshëm me Diabet
 3. 10 sekrete për menaxhimin e ushqimit për fëmijët tuaj T1D!
 4. 3 mitet e fitnesit rreth diabetit që nuk duhet të besoni Pse diabeti mund të shkatërrojë? 
 5. 5 Dallimet midis diabetit Tip1 dhe Tip2 
 6. 6 Këshilla për kontrollin e Diabetit te fëmija gjatë natës 
 7. 7 gjera qe nuk duhet ti thuash nje personi me Diabet 
 8. 7 gjerat qe duhet ti dije dikush me Diabet 
 9. 7 Gjërat Që Ju Duhet Të Dini Rreth Ushtrimeve Te Personat Me Diabet
 10. 8 Këshilla për kujdestarët
 11. 8 ushqime me sasi të vogla karbohidratesh për një dietë miqësore me diabetin
 12. 9 Simptomat e heshtura të diabetit që mund të shkaktojnë humbje të paplanifikuar të peshës 
 13. A janë të mira vezët për njerëzit me diabet?
 14. A mund të bëj një lindje normale nëse kam Diabet Gestational? 
 15. A mund të kaloj një vakt? 
 16. A mund të sëmureni nga diabeti nëse hani shumë ëmbëlsira
 17. A është diarreja një simptomë e diabetit?
 18. A munden njerëzit me diabet të japin gjak?
 19. A mundet pasta e dhëmbëve të shkaktojë diabet?
 20. A nenkupton niveli i ulet i Vitamines D rrezik te shtuar per te pasur Diabet!? Po Tiroide!?
 21. Adoleshentët dhe Diabeti 
 22. Aktivitetet më të pranueshme te personat me Diabet
 23. Alergjitë dhe diabeti
 24. Amputimi dhe diabeti: Si t’i mbroni këmbët
 25. Ankthi dhe Diabeti 
 26. Antidepresantët dhe Diabeti
 27. Aplikacioni i parë i pankreasit artificial në botë i licencuar për njerëzit me diabet tip 1 në Mbretërinë e Bashkuar
 28. Bob Crause- 90 vjecari me diabet tip 1 
 29. Bullying dhe Diabeti
 30. Buka Më E Mirë Për Personat Me Diabet – Cilën Duhet Të Zgjidhni
 31. Brezi i vjetër po e perballon më mirë pandeminë sesa të rinjtë
 32. Burnout i Diabetit
 33. Çfarë e shkakton diabetin, cilat janë llojet e ndryshme të tij dhe si mund të trajtohet?
 34. Cfare e shkakton hiperglicemin?
 35. Çfarë është një sëmundje autoimune?
 36. Çfarë është Lantus® (injeksion insulinë glargine) 100 Njësi / ml?
 37. Çfarë është NovoRapid® dhe për çfarë përdoret
 38. Çfarë Fshihet Pas Logos ‘Pa Gluten’?
 39. Cfarë i bën Diabeti trupit tuaj
 40. Cfarë janë çorapet Diabetike ? Kush duhet t’i përdorë? Kur duhet të vishen? 
 41. Çfarë mund të bëjë një diabetik i tipit 2 kur sheqeri në gjak rritet shumë?
 42. Cikli i rritjes se flokeve dhe Diabeti
 43. Corapet Diabetike
 44. COVID-19 dhe diabeti
 45. COVID-19 dhe diabeti: Mekanizmat e njohur dhe një ‘bishë e re’?
 46. Dallimet midis Tipit 1 dhe Tipit 2
 47. Diabet tip 1
 48. Diabeti dhe Alkooli
 49. Diabeti dhe shtatzënia
 50. Diabeti dhe çrregullimet e të ngrënit
 51. Diabeti dhe dieta 7 ditore.
 52. Diabeti dhe diskriminimi
 53. Diabeti dhe efekti i kortizonit
 54. Diabeti dhe Emocionet
 55. Diabeti dhe familja
 56. Diabeti dhe familja
 57. Diabeti dhe gjumi
 58. DIABETI DHE PLAZHI
 59. Diabeti dhe Kafshët
 60. Diabeti dhe kanceri: Çfarë duhet të dini?
 61. Diabeti dhe Ketonet
 62. Diabeti dhe koha e nxehtë 
 63. Diabeti dhe kruajtja gjenitale
 64. Diabeti dhe kujdesi ndaj lëkurës
 65. Diabeti dhe Marihuana
 66. Diabeti dhe Mosfunksionimi Seksual
 67. Diabeti dhe moti i ftohtë
 68. Diabeti dhe Ndërlikimet arteriale të zemrës dhe trurit
 69. Diabeti dhe Ndërlikimet në Sy, Shikimi
 70. Diabeti dhe Ndërlikimet në Veshka
 71. Diabeti dhe Ndërlikimet Nervore
 72. Diabeti dhe palestra
 73. Diabeti dhe përdorimi i qepës
 74. Diabeti dhe prindërimi
 75. Diabeti dhe punësimi
 76. Diabeti dhe Sëmundja e Zemrës
 77. Diabeti dhe shëndeti dentar
 78. Diabeti dhe Shëndeti Dentar
 79. Diabeti dhe shërimi i plagëve
 80. Diabeti dhe shkolla 
 81. Diabeti dhe Sporti
 82. Diabeti dhe Stresi
 83. Diabeti dhe Tatuazhet 
 84. Diabeti dhe Udhëtimet
 85. Diabeti dhe Ushtrimet Fizike  
 86. Diabeti dhe buzëqeshja juaj
 87. Dieta & Diabeti Tipi 2
 88. Diabeti dhe kolesteroli
 89. Diabeti në fazat e ndryshme të zhvillimit
 90. Diabeti Tip 1 dhe Coronavirusi i Ri.
 91. Diabeti tip 1 dhe rreziku i sëmundjeve të zemrës: Cfarë duhet të dini?
 92. Diabeti Tipi 1 & 2: Si sëmundja e mishrave të dhëmbëve mund të jetë rrënja e çështjeve serioze shëndetësore
 93. Diabeti, apo i njohur ndryshe si sëmundja e sheqerit ndahet në dy grupe.
 94. Diabeti, Bodybuilding dhe Insulina
 95. Diabeti, koha për ndryshim !
 96. Diabeti, pre-diabeti dhe pirja e duhanit
 97. Diabeti, Shëndeti Mendor-Zemërimi, Frika, Mohimi dhe Depresioni
 98. Diabeti, shkaktar i krijimit të dhjamit në mëlçi
 99. Diabeti-një barrë e rëndë për individet, familjaret e tyre dhe miqtë e tyre Dr. Anne Peters ’10 këshilla të veprueshme’
 100. Diabetti dhe sëmundjet në sy
 101. Diamanti i vitaminës D dhe tipit 1:
 102. Diareha dhe diabeti
 103. Diabeti në shkollë
 104. Diabeti dhe ankthi
 105. Diabeti dhe moti i ftohtë
 106. Diabeti dhe diskriminimi
 107. Drejtimi i automjetit dhe Diabeti
 108. DIABETI DHE VITAMINA A
 109. Diabeti dhe Gjenetika
 110. Diabeti dhe Kujdesi për Këmbët
 111. Diabeti dhe Prindërimi
 112. Diabeti dhe familja
 113. Diabeti dhe diskriminimi
 114. Depresioni, ankthi dhe çrregullimet e të ngrënit janë të zakonshme tek adoleshentët dhe të rriturit e rinj me diabet tip 1.
 115. Disa veprime të vogla qe mund të bëni ne këtë Ditë Botërore të Diabetit
 116. Diabeti dhe Aspirina
 117. Disa arsye të ndryshimit të sheqerit në gjak.
 118. Disa ide për SNACKS (Ushqime te shpejta nëse keni diabet)
 119. Dozat e Insulinës gjatë Ciklit Menstrual 
 120. Drejtimi i automjetit dhe Diabeti
 121. Drogat rekreative dhe diabeti 
 122. Dy tipet më të shpeshta të Diabetit dhe karakteristikat.
 123. Ecja dhe shëndeti me diabet
 124. Efektet e diabetit në lëkurë
 125. Efektet që Diabeti ka në shoqëri
 126. Efekti i diabetit në seks
 127. Efekti i Kafes mbi Diabetin
 128. Elektrolitet
 129. Enët e gjakut 
 130. Exenatide
 131. Faktori kyc-ushqimi te personat me Diabet
 132. Farat e rrushit dhe kanella të dobishme për diabetin
 133. Faza e muajit të mjaltit
 134. Fazat e përshtatjes ndaj sëmundjes
 135. Fazat e Zhvillimit të Diabetit të Tipit 1 
 136. Farë është hemokromatoza(Diabeti i Bronzit) dhe si trajtohet ajo?
 137. Festat e Fundvitit për Fëmijët me Diabet
 138. Fobi ndaj Gjilpërës – Tejkalimi i Frikës nga Gjilpërat
 139. Fertiliteti dhe diabeti
 140. Festat dhe diabeti
 141. Fillimi i diabetit 
 142. Fillimi, kulmi dhe kohëzgjatja e veprimit të Insulinës.
 143. Fiasp® është një formulim i insulinës aspart me 2 ekscipientë të shtuar në tretësirë
 144. Gangrena
 145. Glicemia shumë e ulët e gjakut zvogëlon aftësinë njohëse tek të rriturit me diabet tip 1: Studim
 146. Glukagoni
 147. Glukagoni në formë Spray për të zëvendësuar injeksionet komplekse
 148. Glukoza e gjakut dhe ushtrimi fizik
 149. Gripi dhe Diabet I
 150. Hiking dhe Trekking
 151. Hipoglicemia e natës
 152. Humbja e dëgjimit
 153. Humbja e kujtesës
 154. Humbja e peshës dhe Diabeti
 155. Idetë e ushtrimeve në natyrë për diabetin – që duhet ti beni ne te ardhmen.
 156. Indeksi glicemik
 157. Infeksionet dhe Diabeti
 158. Injektimi i insulinës në publik
 159. Insulina Lantus 
 160. Insulina Levemir
 161. Idetë e ushtrimeve në natyrë për diabetin – që duhet ti beni ne te ardhmen.
 162. Indikacionet dhe përdorimi për Apidra
 163. Interviste- Jason Poston – Triumfi kundër diabetit 
 164. ISO CE –Certifikatë cilësie për Aparatet e Glicemisë 
 165. Jetgjatesia me Diabet
 166. Ja përfitimet e qumështit të bletës
 167. Kanceri i pankreasit
 168. Kapsllëku dhe diabeti
 169. Karbohidrate
 170. Karbohidratet dhe Diabeti!
 171. Këpucë për njerëzit me diabet 
 172. Kërkuesit Amerikan –Transformimi i qelizave “Stem Cells” në qeliza që prodhojnë insulinë
 173. Kur Trajtimi juaj i Diabetit Tip 2 nuk po funksionon. Cfare duhet te beni ?
 174. Këshilla gjatë shtatzanise
 175. Këshilla kryesore për personat e sapo diagnostikuar me diabet
 176. Këshilla Për Menaxhimin e Diabetit të Tipit 1 në Vendin e Punës
 177. Këshilla për prindërit e adoleshentëve me diabet
 178. Këshilla për t’u kujdesur për mirëmbajtjen e pajisjeve që ndihmojnë në kontrollin e diabetit
 179. Këshilla për të përmirësuar komunikimin mjek-pacient
 180. Keshilla si te shijoni pushimet tuaja kur keni diabet!
 181. Ketchup dhe Diabeti
 182. Krishtlindjet dhe diabeti 
 183. Kurë për diabetin? Studiuesit e Universitetit të Albertës besojnë se e kanë gjetur një të tillë
 184. Keshilla si te shijoni pushimet tuaja kur keni diabet!
 185. Këshilla kryesore për personat e sapo diagnostikuar me diabet
 186. Ketoacidoza diabetike
 187. Koma diabetike
 188. Komplet automatike per futje te infunzionit
 189. Komplikacionet e diabetit, cilat janë dhe si mjekohen.
 190. Konsumimi i alkoolit (birra) 
 191. Kontrollet e diabetit
 192. Kontrolli perioperativ i glukozës në pacientët me diabet që i nënshtrohen kirurgjisë
 193. Kortikosteroidet dhe Diabetes
 194. Krijoni pjatën tuaj! 
 195. Kripa dhe Diabeti!
 196. Kujdesi për diabetin në ambjentet e spitalit
 197. Kujdesi për diabetin: 10 mënyra për të shmangur komplikacionet.
 198. Kungulli mund të ndihmojë te tipi I i diabetit
 199. Kur është i domosdoshëm mjekimi me insulinë? Efektet anësore?
 200. Kur injektojmë dyfishin e insulinës…
 201. Kurë për diabetin? Studiuesit e Universitetit të Albertës besojnë se e kanë gjetur një të tillë
 202. Lidhja midis diabetit dhe hormoneve
 203. LLojet e Insulinave
 204. Lodhje ekstreme
 205. LLOJET E INSULINAVE (DALLIMI NDERMJET INSULINES HUMANE DHE ASAJ TE KAFSHEVE SI PSH: DERRIT ETJ)
 206. LLOGARITJA E RAPORTIT INSULIN-KARBOHIDRATE DUKE PERDORUR RREGULLAT
 207. Lidhja midis diabetit dhe kaliumit
 208. Lodhja ekstreme (Rraskapitja)
 209. Lumturia e martesës prek menaxhimin e diabetit në ndryshim ne burra gra raport studimi
 210. Marrëdhënia midis Hemoglobinës së lartë dhe gjendjen psikologjike te të Rinjtë me Diabet Tip1
 211. Martesa, a duhet te tregoni se keni diabet?
 212. Monitorimi i vazhdueshëm i glukozës (Sensori).
 213. Mund te rrish pa ngrene nese je me diabet (Te agjerosh)?
 214. Marrëdhënia midis insulinës dhe kaliumit
 215. Mastopati diabetik
 216. Mbështetja e partnerit tuaj
 217. Mbijetimi I Holokaustit me diabetin e tipit 1: Historia e Ernest Sterzer
 218. Menaxhimi i sëmundjes së veshkave diabetike
 219. Mëngjesi i madh me shume kalori hedh poshte dieten tradicionale me 6 vakte ne dite.
 220. Metabolizmi dhe ndjeshmeria ndaj glukozes nderpritet kur rritet konsumimi i embelsuesve artificiale. 
 221. Metformina mund të jetë përfituese, madje edhe në avancimin e sëmundjes së veshkave
 222. Metformina ul kërkesat e insulinës në llojin 1:
 223. MiniMed Mio Advance: Gjilpera e re e fshehur.
 224. Mjalti dhe Diabeti
 225. Mjekimi i diabetit me kokrra (tableta) & insulin
 226. Monitorimi i vazhdueshëm i glukozës(Sensori).
 227. Mund të konsumojmë hurdhra nëse kemi Diabet?Menopauza dhe Diabeti
 228. Mund te rrish pa ngrene nese je me diabet (Te agjerosh)?
 229. Mungesa e gjumit, Jo e dobishme ne kontrollin e Diabetit.
 230. Ndërlikimet infeksioze të diabetit
 231. Nefropatia diabetike
 232. Njerëzit e jashtëzakonshëm për Diabetin
 233. Njerëzit që hanë një mëngjes të mire dhe te bollshem mund të djegin dy herë më shumë kalorite.
 234. Numërimi i karbohidrateve – Çfarë është numërimi i karbohidrateve dhe si të llogaritni karbohidratet
 235. Noti dhe diabeti 
 236. Nxehtësia dhe diabeti janë një kombinim i rrezikshëm
 237. Numërimi i karbohidrateve – Çfarë është numërimi i karbohidrateve dhe si të llogaritni karbohidratet
 238. Numërimi i Karbohidrateve për Fëmijët me Diabet
 239. Pacientët me diabet dhe  vaksina e COVID-19
 240. Pandemia e diabetit dhe premtimi për kujdes të lidhur
 241. Parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare dhe renale te të sëmurët me diabet
 242. Pacientët me diabet dhe vaksina e COVID-19
 243. Për prindërit: Kujdesi për diabetin (Fëmijët 3 deri në 5vjec)
 244. Presion i lartë i gjakut (hipertension)
 245. Pse është e rëndësishme të ndryshoni majat e insulinave(Aget) per cdo matje
 246. Polifagia – Shtimi i oreksit 
 247. Pavetedija e Uljes se sheqerit
 248. Për çdo luftëtar që Lufton Diabetin, kjo është për ju
 249. Për të diagnostikuarit me diabet kohët e fundit
 250. Përfitimet e notit për njerëzit me diabet 
 251. Periodat (menstruacionet) dhe diabeti
 252. Personat me Diabet duhet të jene te pergatitur per te qendruar ne shtepi
 253. Përthithja e insulinës dhe ndërrimi i vendeve të injektimit
 254. Pesë ushqimet që duhet t’i shmangni patjetër nëse vuani nga diabeti
 255. Piercings dhe Diabeti
 256. Pilula e Insulinës Radikale frymëzuar nga zhgualli i breshkës. 
 257. Pilula kontraceptive dhe diabeti
 258. Pizza dhe Kontrolli i Sheqerit në Gjak
 259. Planifikimi i ushqimit
 260. Planifikimi i ushqyerjes
 261. Pompat e Insulinës
 262. Prevalenca e diabetit
 263. Prevalenca globale e diabetit do të ndikojë një të dhjetën e njerëzimit deri në vitin 2040
 264. Problemet e lëkurës, sinjal për diabetin!
 265. Problemet e testimit të diabetit
 266. Problemet shëndetësore orale dhe Diabeti 
 267. Protein Kinasa qe duket se ndihmon per te  rregulluar peshën e trupit dhe homeostazën e energjisë.
 268. Pse ka kaq shumë njerëz mbipeshë me diabet të tipit 1 ?
 269. Pse ka një ndryshim midis leximit të sheqerit laboratorik dhe leximit të glukometrit (Aparatit)?
 270. Psikologu në kujdesin ndaj diabetit
 271. Puberteti dhe Diabeti
 272. Puna me turne dhe diabeti – turnet e natës
 273. Rëndësia e dietës në mjekimin e diabetit
 274. Rekomandime për menaxhimin e diabetit gjatë Ramazanit
 275. Rendesia e kontrollit te sheqerit ne gjak. Studim: Kontrolli i hershëm intensiv i sheqerit në gjak zgjat jetën te njerëzit me diabet tip-1!
 276. Ripërdorimi i majave te insulinës
 277. Rezistenca ndaj insulinës
 278. Retinopatia diabetike – trajtimi i syve Hulumtimet mund të tregojnë një mënyrë për të minimizuar komplikimet pas trajtimit të zemrës
 279. Semundja e Diabetit dhe Femra
 280. Sëmundja e Tiroideve dhe Diabeti – Çfarë duhet të dini
 281. Shëndeti seksual etj 
 282. Shërimi i ngadaltë i prerjeve dhe plagëve
 283. Shenjat e diabetit
 284. Si ndikon mjalti te diabetikët
 285. Shkaqet e diabetit tip-1
 286. Si ndikon diabeti në trup?
 287. Shenjat më të shpeshta klinike të Diabetit Mellitus (Tabela) 
 288. Shërim i ngadalshëm i prerjeve dhe djegjeve
 289. Shkaqet e djersitjes së tepruar te njerëzit me diabet
 290. Shkaqet e ketonurisë. Acetoni në urinë: pse duket dhe sa e rrezikshme është?
 291. Shpjegimi i diabetit të tipit 1 fëmijes juaj
 292. Shtatzenia nese keni Diabet 
 293. Si dhe ku të injektoj insulinën?
 294. Si duhet te kombinohen ilacet me ushqimin
 295. Si është në të vërtetë të kesh fëmijë me Diabet tip 1
 296. Si është të jetosh me Diabet Tip 1
 297. Si funksionojnë Insulinat me veprim të gjatë në kontrollin e Diabetit?
 298. Si injektohet insulina që të zgjasë më shumë efekti!
 299. Si mund të ndikojë diabeti në syrin tim
 300. Si ndikon COVID-19 tek personat me diabet
 301. Si ndikon diabeti i pakontrolluar në trupin tone?
 302. Si ndikon diabeti në skeletin tënd?
 303. Si ndikon diabeti në trup?
 304. Si ndikon diabeti në trup?
 305. Si ndikon kafja tek niveli i sheqerit në gjak dhe diabeti
 306. Si stresi mund të jetë duke rritur sheqerin tuaj
 307. Si ta menaxhoni sa më mirë diabetin gjatë festive
 308. Si të inkorporojmë domatet në një plan vakti te të diabetikët?
 309. Si të llogarisim dozën e Insulinës pas konsumimit të proteinave?
 310. Si të mirëprisni një mik me Diabet Tip 1 në këto ditë festash?
 311. Si të ndaloni mendimin negativ ndaj Diabetit? 
 312. Si të ndërtojmë një vakt normal për një person me diabet?
 313. Si të përballet një fëmijë me diabetin?
 314. Si të përdorni lëngun e Aloe Verës kundër diabetit
 315. Si të rris ndjeshmërinë ndaj insulinës?
 316. Sported ekstreme dhe diabeti
 317. Steroidet dhe Diabeti: Cfarë duhet të dini?
 318. Stresi 
 319. Studim \ Vitamina D ul rrezikun e diabetit, ushqimet që duhet të konsumoni
 320. Studimi per temperaturen ne te cilen duhet ruajtur insulina mund te radikalizoje menaxhimin e diabetit ne vendet ne zhvillim.
 321. Studimi tregon se Variacioni gjenetik individual mund të parashikojë reagimin ndaj ilaçeve anti-diabet.
 322. Të behesh mik me diabetin tuaj
 323. Të jetosh jetën që zgjedh
 324. Te kesh hipo si nje prind
 325. Të ngasësh makinë kur ke Diabet
 326. Te ngasesh mjetin me Diabet Transplanti i Pankreasit
 327. Të ngrënit ngadalë mund të ndihmojë në humbjen e peshës në diabetin tip2
 328. Të qënit aktiv me diabet 
 329. Ti them apo mos ti them, kjo është Ceshtja!
 330. Ti thoni njerëzve se keni diabet! Kjo eshte ceshtja !
 331. Trajtimet që duhen përdorur për të shmangur humbjen e shikimit tek pacientët me diabet
 332. Transplanti i pankreasit të gruas diabetike të tipit 1 zgjidh fobinë e saj të gjilpërës – por a është një kurë?
 333. Transportimi dhe kujdesja e Insulinës
 334. Ti thoni njerëzve se keni diabet! Kjo eshte ceshtja!
 335. Të jesh një nënë me diabet
 336. Tresiba (Insulin Degludec)
 337. Udhëzuesi juaj për sigurinë e verës për diabetin
 338. Uji për Diabetin. 
 339. Ushqimi Diabetik
 340. Ushtrimet dhe diabeti i tipit 1
 341. Vendet e injektimit të insulinës, llojet dhe efektet!
 342. Vitamina D dhe diabeti tip 1.
 343. Vitaminat dhe mineralet
 344. Qelizat Beta.

Falenderoni në vencanti në mundësimin e të gjitha këtyre temave:
Bordi i Çështjeve të Mira, i përbër nga Lotaria Kombëtare dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë

Lotaria Kombetare dhe Bordi i Ceshteve te Mira
Print Friendly, PDF & Email