Lidhja midis diabetit dhe kaliumit

Ka disa dëshmi që shumë pak kalium – një lëndë ushqyese në ushqime si banane, kunguj dhe patate – mund të ketë një lidhje me diabetin.

Si ndikon kaliumi në sa insulinë prodhoni.

Shtimi i peshës është shkaku kryesor i diabetit tip 2. Hormoni i insulinës lëviz sheqerin nga gjaku juaj në qelizat tuaja, për ta përdorur për energji ose për tu vendosur në depo. Kur keni yndyrë shtesë, insulina nuk mund të lëvizë sheqerin edhe në qelizat tuaja, kështu që sheqeri juaj rritet.

Nëse nivelet e kaliumit tuaj janë shumë të ulëta, trupi juaj mund të bëjë më pak insulinë. Kjo mund të çojë në sheqer të lartë në gjak. Studimet tregojnë se njerëzit me nivele të ulëta kaliumi lëshojnë më pak insulinë, kanë nivele më të larta sheqeri në gjak dhe kanë më shumë të ngjarë të marrin diabet të tipit 2 sesa ata me nivele normale të kaliumit.

Nuk ka prova të mjaftueshme për të provuar se kaliumi i ulët shkakton drejtpërdrejt diabetin. Megjithatë, mund të jetë një ide e mirë që mjeku juaj të kontrollojë nivelin tuaj të kaliumit nëse tashmë jeni në rrezik për diabet.

Pse kaliumi juaj mund të jetë i ulët

Mjeku juaj mund të testojë nivelin tuaj të kaliumit me një mostër të gjakut ose urinës tuaj. Një test kaliumi është shpesh pjesë e një provimi fizik rutinë.

Gratë kanë nevojë për 2,600 miligramë kalium çdo ditë ndërsa burrat kanë nevojë për 3,400 miligramë. Shumë amerikanë nuk marrin mjaft kalium nga dieta e tyre.

Ilaçe të caktuara gjithashtu ulin nivelet e kaliumit, duke përfshirë disa ilaçe diuretike që trajtojnë presionin e lartë të gjakut, të cilat bëjnë që veshka të vendosë natriumin dhe kaliumin në urinë.

Kalium i ulët në njerëzit që kanë diabet

Nëse tashmë keni diabet, kaliumi i ulët mund të jetë për shkak të një ndërlikimi të quajtur ketoacidozë diabetike. Kur trupi juaj nuk mund të prodhojë mjaftueshëm insulinë për të përdorur sheqer për karburant, ai prish yndyrën për ta përdorur si energji në vend.

Ndarja e yndyrës çliron në gjak kimikatet e quajtura ketone. Ato mund të ndërtohen deri në nivele të rrezikshme në trupin tuaj dhe të shkaktojnë simptoma si etja, të përzierat, dobësia dhe marrja e frymëmarrjes. Lëngjet dhe insulina që mjeku juaj ju jep për të trajtuar ketoacidozën diabetike mund të bëjë që nivelet e kaliumit tuaj të ulen. Vetë ketonet së bashku me sheqerin e lartë në gjak mund të çojnë në humbje të kaliumit përmes veshkave.

Si të merrni më shumë kalium

Ju duhet mjaft kalium për shumë arsye. Shumë pak mund të çojë në presion të lartë të gjakut dhe simptoma si kapsllëku, lodhja dhe dobësia e muskujve.

Një mënyrë për të marrë më shumë kalium është të hani ushqime që kanë shumë, duke përfshirë gjëra të tilla si:

• Fruta të thata si kajsi, kumbulla të thata dhe rrush të thatë

• Banane

• Perime të tilla si kungulli, spinaqi, patatet dhe brokoli

• Fasulet dhe thjerrëzat

• Qumësht dhe lëng portokalli

• Gjoks pule, salmon dhe viçi

Nëse jeni ende i ulët në kalium, mjeku juaj mund të rekomandojë një shtesë. Shumica e suplementeve dietike përmbajnë klorur kaliumi, por disa përmbajnë një formë si citrat kaliumi ose fosfat kaliumi.

Problemi me kaliumin e lartë

Shumë kalium quhet hiperkalemia. Mund të jetë një problem tek njerëzit me diabet të kontrolluar keq.

Sheqeri i lartë në gjak dëmton veshkat, të cilat normalisht largojnë kalium shtesë nga trupi juaj. Njerëzit me diabet dhe kalium të lartë kanë më shumë të ngjarë të kenë probleme me zemrën dhe komplikime të tjera.

Mjeku juaj mund të sugjerojë këshilla si këto për të ulur kaliumin tuaj nëse është shumë i lartë:

• Hani një dietë me pak kalium.

• Merrni diuretikë ose lidhës të kaliumit për të hequr kaliumin shtesë.

• Shmangni zëvendësuesit e kripës, të cilat kanë shumë kalium.

• Mos merrni ilaçe bimore derisa të kontrolloni me mjekun tuaj.

Ndiqni trajtimin e diabetit të përshkruar nga mjeku juaj. Kontrolli i mirë i sheqerit në gjak do të ndihmojë gjithashtu për të mbajtur kaliumin tuaj në një nivel të shëndetshëm.

Lotaria Kombetare dhe Bordi i Ceshteve te Mira
Print Friendly, PDF & Email