Jeta me diabet: Unë dua të jetoj derisa të mbush 105 vjeç

Camilla Rossil ishte vetëm katër vjeç kur u diagnostikua për herë të parë me diabet tip 1. Sot ajo është një paciente diabetike model, por nuk ishte gjithmonë kështu. Ja historia e saj.

Ajo shfaqi shenjat klasike paralajmëruese të diabetit: duke qenë i etur gjatë gjithë kohës, duke u ndier i lodhur, i irrituar dhe vazhdimisht i uritur dhe urinuar shpesh.

“Edhe pse tashmë isha e stërvitur me tualetin, fillova ta lagja përsëri shtratin tim gjatë natës, dhe të zhvishem në pantallonat e mia gjatë ditës,” u tha Camilla gazetarëve në një ngjarje të fundit për media në Steno Diabetes Center në Kopenhagen, Danimarkë. “Prindërit e mi u shqetësuan shumë dhe më çuan te mjeku ku u diagnostikova me diabet tip 1”.

Diabeti tip 1 është një çrregullim i metabolizmit të sheqerit në të cilin pankreasi nuk është më në gjendje të prodhojë insulinë. Më parë quhej diabeti i të miturve, zakonisht diagnostikohet te fëmijët dhe të rriturit e rinj, dhe kërkon që pacientët të marrin insulinë gjatë gjithë jetës, në mënyrë që të kontrollojnë nivelin e sheqerit në gjak.

Adoleshent rebel

Sot, në moshën 35 vjeç, Camilla është një paciente diabetike model, që menaxhon shëndetin e saj me përgjegjësi dhe shijon një jetë të mirë. Sidoqoftë, nuk ishte gjithmonë ashtu. Camilla i është dashur të kapërcejë shumë vështirësi gjatë rrugës, veçanërisht gjatë viteve të adoleshencës së saj rebele.

Pasi u diagnostikua, Camilla dhe familja e saj u përpoqën të përshtaten në stilin e jetës së saj të re me diabet, duke pasur nevojë të testojnë shpesh nivelin e sheqerit në gjak dhe të administrojnë insulinë në intervale të rregullta. “Edhe pse familja ime ishte shumë mbështetëse, ishte e vështirë dhe në spital më thërrisnin gjithmonë sepse niveli i sheqerit në gjak nuk ishte aq i mirë,” kujton Camilla.

Kur arrita vitet e adoleshencës, vendosa se kisha mjaftuar. U lodha duke më thënë se çfarë të bëja dhe doja të jetoja një jetë normale, si miqtë e mi. Kështu që bëra diçka me të vërtetë marrëzi dhe pushova së marruri insulinë time dhe matjen e sheqerit në gjak.  Nuk e beja me”

Camilla shpejt u sëmur shumë – aq e sëmurë sa që gati sa humbi jetën. “Unë isha 15 vjeçe dhe ndoqa një festë ku piva shumë alkool. Ndërsa kisha ‘harruar’ të merrja insulinë, u sëmura me të vërtetë shumë me të vjella për tre ditë. ” Prindërit e saj e kuptuan se ishte më shumë se sa nga vetem nga alkooli, por kishte dicka tjeter.

“Mjekët më vonë më thanë që, nëse do kisha mbërritur në spital dy orë më vonë, do të shkoja në gjendje kome dhe nuk do të zgjohesha kurrë më. Unë u trondita vërtet, ”thotë Camilla.

Camilla rifilloi të marrë përgjegjësinë për diabetin e saj dhe të marrë insulinë e saj rregullisht. Gjithçka shkoi mirë, derisa ajo u nis për në kolegj.

“Unë u largova nga shtëpia dhe mendova se mund të kujdesesha për veten time. Mua më pëlqeu jeta ime studentore dhe gjithashtu udhëtova shumë. ”

Verberia

Sidoqoftë, së shpejti Qendra e Diabetit  filloi ta paralajmërojë atë për kolesterolin e lartë dhe presionin e gjakut dhe gjendjen e syve të saj. (Pasja e diabetit mund të ju rrezikojë më shumë nga sëmundjet e zemrës dhe gjithashtu mund të ndikojë në veshkat, nervat, këmbët dhe sytë.)

Komplikimet përfundimisht shkaktuan që ajo të verbohej për një vit. «Pasi u ktheva nga një gjashtë muaj në Izrael, u zgjova një mëngjes dhe zbulova se nuk mund ta shihja. Imagjinoni të zgjoheni dhe gjithçka që mund të shihni është errësirë. ” Të qenit i verbër ishte një sfidë e madhe për të, veçanërisht në studimet e saj. “Kam hyrë në dyer, kam marrë trenat e gabuar, kam blerë sende ushqimore të gabuara dhe më është dashur që librat e mi të më lexojnë në kaseta.”

Ajo iu nënshtrua një seri prej gjashtë operacionesh në sytë e saj për të marrë një pjesë të shikimit të saj përsëri. Me secilën operacion të syve shikimi i saj i syve u përmirësua. “I urreja ato operacione. Sepse me secilën ndihej sikur duhej të filloja përsëri dhe të rindërtoja veten ”.

Ajo ishte me fat, megjithëse, dhe sot Camilla është shikuese pjesërisht. Ajo ishte në gjendje të përfundojë studimet e saj si një edukatore sociale në ushqim dhe stërvitje, dhe ka gjetur një punë si edukatore e fëmijëve nga mosha katër deri në gjashtë vjeç. Ajo gjithashtu bën shumë punë për të rritur ndërgjegjësimin për diabetin midis të rinjve dhe të moshuarve. “Unë e kam kushtuar jetën time për të ngrënë mirë, duke ushtruar dhe edukuar të tjerët.”

Shumë udhëtime

Cilësia e jetës së saj është përmirësuar shumë që kur ajo filloi të përdorë një pompë insuline rreth gjashtë vjet më parë. “Pompa e insulinës ka ndryshuar jetën time.”

Një pompë insuline është një pajisje e vogël në lidhje me madhësinë e një celulari që është ngjitur në një pjesë të veshjeve (të tilla si një xhep ose rrip). Ka një kompjuter të vogël që është i programuar që automatikisht të injektojë insulinë (përmes një kateteri) në trup sipas nevojës. Mund të rregullohet, nëse një individ ka nevojë për më shumë insulinë, për shembull gjatë stërvitjes.

Duke qenë një person shumë aktiv, pompa e insulinës ka ndihmuar për të thjeshtuar jetën e Camilla, veçanërisht gjatë udhëtimeve të saj. “Kur ende duhej të injektoja veten me insulinë, një herë humba insulinë time të fundit, kur çanta ime u vodh në një udhëtim me miqtë në Pragë. Ishte një mision i vërtetë për të gjetur një farmaci dhe disa insulinë natën vonë. ” Sidoqoftë, pompa e insulinës ka shkaktuar edhe disa herë në aeroportin e Egjiptit kur policia e sigurisë mendoi se pompa e saj e insulinës ishte një bombë. “Kur ata morën kohën për të lexuar letrën e mjekut tim duke shpjeguar pompën time të insulinës, ata më në fund u qetësuan,” qesh Camilla.

“Në tre dekadat e mia të jetuar me diabet, kam mësuar shumë për gjendjen time dhe veçanërisht për veten time. Më ka bërë atë që jam sot dhe më mësoi se si është jeta e çmuar ”.

Kohët e fundit Camilla festoi 30 vjetorin e saj me diabet duke ftuar miqtë dhe familjen e saj në një feste me  shampanjë. “E dua jeten time. Me gjithë sfidat që më duhej të kapërcej, mendoj se jeta ime është e mahnitshme. Kam ndërmend të jetoj një jetë të gjatë dhe të lumtur. Unë mendoj se do të jetoj deri në moshën 105 vjeç, ”qesh ajo.

Lotaria Kombetare dhe Bordi i Ceshteve te Mira
Print Friendly, PDF & Email