Sir Frederick Banting

100 vjet INSULINE

Kush e zbuloi insulinën? Dita Botërore e Diabetit shënon ditëlindjen e Sir Frederick Banting i cili, së bashku me...

Ndaje me ne historinë tënde me diabet…

Ndani një tregim me një temë të veçantë dhe përqendrohuni në mendjet që kanë të bëjnë me diabetin.* Duhet të përfshijë të paktën një...

DIABETI DHE PLAZHI

Vera është pothuajse këtu! Shtë një kohë argëtuese e ditëve më të gjata, motit më të ngrohtë dhe pushimeve në plazhet me...

Nxehtësia dhe diabeti janë një kombinim i rrezikshëm

Nxehtësia ekstreme me diabet mund të jetë e rrezikshme. Nxehtësia e lartë ndikon në nivelet e glukozës në gjak. Kohët e fundit,...

Temat në diabet.al

10 Gjërat që Njerëzit duhet të Kuptojnë Rreth Diabetit Tip 1, meqenëse të gjithë gabohen me disa fakte10 mënyra për t'u...
INSULINA

Udhezues elementar per veprimitarin me mjekimin insuline

Vlerat normale të sheqerit duhet të jenë esëll nga 80 mg/ dl deri në 120mg/ dl dhe dy orë pas ngrënies...

UDHËTIM NË SHISHTAVEC (KUKËS) / JOURNEY TO SHISHTAVEC (KUKËS)

Aktiviteti i radhës me anëtarët e Shoqatës së fëmijëvë dhe te rinjve me diabet në bashkëpunim me SHoqatën e Bjeshkëtarëve dhe Alpinistëve...

Diabeti dhe shtatzënia

Diabeti mund të shkaktojë probleme gjatë shtatzënisë për gratë dhe foshnjat e tyre në zhvillim. Kontrolli i dobët i diabetit gjatë shtatzënisë...

A është diarreja një simptomë e diabetit?

Diabeti ndodh kur trupi juaj nuk është në gjendje të prodhojë ose të përdorë insulinë. Insulina është një hormon që pankreasi juaj...

Dieta & Diabeti Tipi 2

Roli i dietes eshte kritik ne kontrollin e sheqerit ne gjak dhe komplikacioneve qe diabeti i tipit 2 paraqet si psh., semundje...

Ja përfitimet e qumështit të bletës

Qumështi i bletës është një substancë e prodhuar nga bletët e reja. Ai shërben si burim ushqimi për kolonitë e mbretëreshës së...

Si ndikon mjalti te diabetikët

Mjalti është ëmbëlsuesi më natyral dhe më i shëndetshëm i natyrës. Ai është përdorur për qindra e mijëra vite.

Kur Trajtimi juaj i Diabetit Tip 2 nuk po funksionon. Cfare...

Diabeti tip 2 është një sëmundje progresive. Nëse jeni si shumica e njerëzve, do të arrini një pikë ku trajtimi juaj nuk...

Diabeti dhe kolesteroli

Nivelet e larta të kolesterolit mund të jenë një shenjë se jeni në rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës dhe...

VIZITË NË “SHPELLËN E PËLLUMBASVE” / VISIT TO THE “SHPELLA E...

Fundjava na gjeti përsëri me një aktivitet shumë të bukur të organizuar nga ne Shoqata e Fëmijëve dhe të Rinjve me Diabet....

SHoqata e Fëmijëve dhe të Rinjve me Diabet ka zhvilluar aktivitetin...

SHoqata e Fëmijëve dhe të Rinjve me Diabet ka zhvilluar aktivitetin e radhës në shkollat artizanale të qytetit të Tiranës.

Diabeti dhe buzëqeshja juaj

A e dini se 29.1 milion njerëz që jetojnë në Shtetet e Bashkuara kanë diabet? Kjo është 9.3% e popullsisë. Përafërsisht 1.7...

Marrëdhënia midis insulinës dhe kaliumit

Çfarë është insulina? Insulina është një hormon natyror që prodhohet nga qelizat beta në pankreas. Ky hormon funksionon duke...

Diabeti dhe Ushtrimet Fizike

Njerëzit me diabet inkurajohen të ushtrojnë rregullisht për kontroll më të mirë të sheqerit në gjak dhe për të zvogëluar rrezikun e...

Fiasp® është një formulim i insulinës aspart me 2 ekscipientë të...

FIASP Molekula aktive në Fiasp® është identike me NovoLog®. Formulimi Fiasp® përmban shtimin e Vitaminës...

Rekomandime për menaxhimin e diabetit gjatë Ramazanit

Eshtë vlerësuar se ka 1.1-1.5 miliardë myslimanë në të gjithë botën, që përbëjnë 18-25% të popullsisë botërore . Agjërimi gjatë Ramazanit, një...

Studimi per temperaturen ne te cilen duhet ruajtur insulina mund te...

Studimi i ri mbi sigurine e temperatures së insulinës mund të ndryshojë lojën për ata që kanë diabet dhe jetojnë në vendet...