HISTORIA E ZBULIMIT TE INSULINES

Mjeku kanadez Frederik Banting dhe amerikani bio shkencëtar Charles Shkarko zbuluar bashke në 1921 Insulinen. Kjo është një aritje për të shpëtuar jeten e diabetikeve.311308_366584603455427_545946453_n

Banting i interesuar për diabetin kur punonte në Universitetin e Western Ontario. Në vitin 1920 mjekët e hershme ngriten hipoteza ne mungesat e insulinës, një hormon i bërë në pankreas, shkaktar i sëmundjes. Megjithatë, insulina ishte e pa provuar e pamundur për nxjerrjen nga pankreasi.

Banting mori një ide se si për të nxjerrë insulinë nga një artikull të revistës mjekësore, por ai kishte nevojë për mjedise laboratorike për hetime të mëtejshme. Ai bindur John Macleod, profesor i Fiziologjisë në Universitetin e Torontos, për të përdorur një laborator për të kryer studimin e tij. Macleod emëruar Charles mirë, një student bio shkencë, si asistent Banting së.

65523_366584640122090_573285392_nBanting pasi kreu mirë eksperimentet e pankreasit për qentë për të matur sheqerit në urinë e tyre dhe te gjakut. Mbi një verë ata të nxjerrë thelbin e parë antidiabetike. Në janar 1922 një adoleshent diabetik quajtur Leonard Thompson ishte personi i parë për të marrë një injeksion insulinë.5386_366584616788759_531143507_n

Banting dhe ka marrë shumë çmime të mirë për zbulimin e tyre. Megjithatë, vetëm Banting dhe Macleod mori Çmimin Nobel për mjekësi në vitin 1923. Në shenjë proteste, Banting ndarë gjysmën e parave të tij për dhënien me të mirë. Në vitin 1929, arriti Shkarko Macleod si profesor i Fiziologjisë në Universitetin e Torontos. Banting, u vra në një fatkeqësi ajrore në Tokë në vitin 1941.

 

Print Friendly, PDF & Email
SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakKËRKESAT :
Artikulli tjetërDITA BOTËRORE DIABETI